Poznaj historię trumien
- Szczegóły
Składanie ciała w trumnie, a następnie w grobie ziemnym jest w Polsce tradycyjnym sposobem pochówku. Jaka jest jednak historia takiego zwyczaju? I gdzie stworzono pierwsze trumny, które my znamy obecnie? Tematy ten omawiamy w naszym artykule.
Skąd wzięły się trumny?
Tradycja wykonywania trumien i wykorzystywania ich do pochówku zmarłych jest bardzo długa – sięga czasów starożytnych. Trumny w formie skrzyń wykorzystywano bowiem już w Egipcie, gdzie były one bogato zdobione i ozdobione hieroglifami. Oczywiście taki pochówek przysługiwał jedynie osobom o wysokim statusie społecznym.
W kolejnych wiekach ludzie także wykorzystywali trumny. Wciąż jednak taki zwyczaj był domeną osób majętnych, których rodziny były w stanie zorganizować uroczyste ostatnie pożegnanie. Z czasem trumny zaczęto tworzyć z wysokiej jakości materiałów, takich jak granit i inne twarde kamienie.
W okresie średniowiecza trumny zaczęły rozprzestrzeniać się, także na terenie Polski. Co ciekawe, wykorzystano różne kolory, które dawały wgląd w to, jaka osoba została pochowana (np. barwa brązowa i czarna oznaczały, że zmarły był w dojrzałym wieku).
Trumny obecnie – co warto wiedzieć?
Obecnie trumny są dostępne w wielu różnych rozmiarach, kolorach i wzorach. Stanowią piękną ozdobę, dzięki której cała ceremonia nabiera jeszcze większej elegancji i dostojności. Ich ostateczna forma zależy od ostatniej woli zmarłego oraz wyboru rodziny, która urządza pogrzeb. Trumny dostępne są także w różnym przedziale cenowym: od prostych, lekkich trumien w niskiej cenie, aż po eleganckie, zdobione trumny, które stanowią propozycję premium.