Co się dzieje z ciałem zmarłego przed pochówkiem?
- Szczegóły
Co czeka nas po śmierci? Niektórzy wierzą w to, że istnieje życie pozagrobowe, inni z kolei uznają, że zatrzymanie akcji serca oznacza definitywny koniec naszej egzystencji. Niezależnie jednak od wierzeń związanych z posiadaniem lub nieposiadaniem nieśmiertelnej duszy, pewne jest jedno. Coś trzeba zrobić z ciałem zmarłej osoby.
Najpierw oczywiście przy zmarłym musi pojawić się lekarz, który stwierdzi zgon. Nikt bowiem nie chciałby doświadczyć sytuacji, w której osoba przedwcześnie uznana za zmarłą budzi się nagle w trumnie. Jeżeli specjalista utwierdzi się w przekonaniu, że serce przestało definitywnie bić, trzeba zorganizować transport zwłok. Muszą one zostać umieszczone w specjalnych warunkach, bo po pewnym czasie spędzonym w temperaturze pokojowej zaczynają wydzielać zapach będący nie do zniesienia, który może przyciągać różnego rodzaju pasożyty i choroby. Miejscem nadającym się do tego, aby przechowywać w nim zwłoki, jest naturalnie chłodnia. W niej ciało zmarłej osoby oczekuje na czas pogrzebu.
Pogrzeb lub kremacja
Dalszy los zwłok zależy już bezpośrednio od tego, jaki wariant zostanie wybrany przez osoby odpowiedzialne za pogrzeb. Można bowiem zdecydować się na jedną z dwóch opcji. Albo ciało zostanie wystawione w trumnie, albo zostanie skremowane. Choć ta druga opcja jest coraz popularniejsza, to nadal bardziej tradycyjnym rozwiązaniem jest chowanie całego ciała, i to tak przygotowanego, aby jak najbardziej przypominało zmarłego takim, jakim był za życia. Dzięki takiemu rozwiązaniu bliscy są w stanie po raz ostatni pożegnać się z krewnym bądź z przyjacielem. Jeżeli zostaje wybrana taka opcja, to ciało zmarłego musi zostać ubrane w strój, a na jego twarzy musi się pojawić makijaż maskujący rozkład. Natomiast w przypadku, gdy zapada decyzja o spaleniu zwłok, ciało zostaje przetransportowane do krematorium, gdzie zostaje przeprowadzony cały zabieg. Otrzymane w jego wyniku prochy wsypuje się do urny, którą można bądź to zakopać w ziemi, bądź ustawić w honorowym miejscu.
Czasami rodzina zmarłego decyduje się na otwarcie trumny, aby umożliwić bliskim pożegnanie z zmarłym. W takim przypadku konieczne jest odpowiednie przygotowanie ciała, które obejmuje balansowanie, czyli proces mający na celu zatrzymanie rozkładu zwłok. Procedura ta polega na wprowadzeniu do ciała specjalnych substancji chemicznych, które spowalniają procesy rozkładu. Dzięki temu ciało zmarłego może być wystawione na widok publiczny przez pewien czas bez obaw o nieestetyczne zmiany.
W Polsce tradycyjny pogrzeb katolicki jest nadal najbardziej powszechną formą pochówku. Ceremonia pogrzebowa odbywa się zwykle w kościele, gdzie ksiądz odprawia mszę żałobną, a następnie ciało zostaje przewiezione na cmentarz. Tam, w obecności rodziny i przyjaciół, zmarły zostaje pochowany w grobie. Warto dodać, że w Polsce istnieje również możliwość organizacji ceremonii pogrzebowych innych wyznań oraz świeckich.
W niektórych przypadkach, szczególnie gdy zmarły był osobą znaną lub zasłużoną dla społeczności, może dojść do organizacji uroczystości żałobnej o charakterze państwowym lub lokalnym. W takiej sytuacji pogrzeb ma nieco inny charakter, a uczestniczą w nim przedstawiciele władz oraz liczniejsze grono osób. Celem takiej ceremonii jest oddanie hołdu zmarłemu oraz upamiętnienie jego osiągnięć.
Niezależnie od wybranej formy pochówku, ważne jest, aby pamiętać o uczuciach bliskich zmarłego i szanować ich życzenia. Proces żałoby może być trudny dla rodziny i przyjaciół, dlatego warto otaczać ich opieką i wsparciem. Wspólne uczestnictwo w ceremonii pogrzebowej pozwala na wyrażenie żalu i smutku, ale także na uczczenie pamięci zmarłego oraz poczucie wspólnoty i wsparcia w trudnych chwilach.